“Шлях 20+”: усі барви життя в одній експозиції

218

10 лютого 2018 року у залі дитячої творчості імені Саші Путрі відкрито ювілейну виставку Державної спеціалізованої художньої школи-інтернату “Колегіум мистецтв у Опішному”, присвячену 20-річчю заснування навчального закладу.
В експозиції представлено кращі роботи учнів, виконані в різних стилях протягом періоду існування Колегіуму мистецтв. Тут можна побачити і традиційну опішненську пишно декоровану кераміку, і несподіваний новотворчий стиль, а також твори живопис, графіки. Усі роботи  представляють мистецькі пошуки юних авторів у сучасній кераміці та образотворчому мистецтві, вирізняються глибокою філософською думкою, оригінальністю ідейно-образної концепції авторського бачення навколишнього світу.
Державна спеціалізована художня школа-інтернат І-ІІІ ступенів «Колегіум мистецтв у Опішні» імені Василя Кричевського – унікальний, єдиний в Україні спеціалізований з гончарства загальноосвітній заклад. Діє на Полтавщині, в Опішні – загальновизнаній столиці гончарства в Україні. Заснований  у 1997 році, як структурний підрозділ Національного музею – заповідника українського гончарства в Опішному. Підпорядковується Міністерству культури України.
У закладі поряд з загальноосвітніми предметами з першого класу викладається гончарство, рисунок, живопис, композиція, з 8 класу скульптура, етнографія гончарства, художня культура. Вихованці закладу продовжують справу дідів та прадідів, навчання гончарству базується на міцній народній основі: вивченні традиційної опішненської іграшки-свистунця, декоративної скульптури, формуванню на гончарному крузі традиційних форм побутового посуду, гончарній мальовці. В своїх роботах учні також застосовують техніки та технології сучасної кераміки.
Учні колегіуму мали можливість навчатися ремеслу у корифеїв гончарства Опішного: заслужених майстрів народної творчості України, членів Національної спілки майстрів народного мистецтва України та Національної спілки художників України, лауреатів Національної премії імені Т.Г. Шевченка В.О. Омеляненка, М.Є. Китриша та лауреата Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Івана Нечуя-Левицького М. Г. Пошивайла.
У школі працює навчально-виробнича гончарна майстерня. Майстри проводять уроки гончарства та виготовлюють авторські, творчі роботи. У 2012 році шестеро майстрів навчально-виробничої гончарної майстерні та 1 вчитель мистецьких дисциплін  стали членами Національної спілки майстрів народного мистецтва України, одна з них членом Національної спілки художників України.
Колегіум є ініціатором та організатором Міжнародних молодіжних гончарських фестивалів.
З 2013 року сім учнів Колегіуму мистецтв отримали Президентську стипендію для молодих майстрів народного мистецтва України.
Вихованці закладу та майстри навчально-виробничої гончарної майстерні проводять майстер-класи, популяризують традиційне гончарне ремесло серед дітей та молоді у різних регіонах України. Вони провели майстер-класи з ліплення традиційної іграшки, гончарної мальовки для багато численних гостей та відвідувачів Колегіуму та у багатьох містах України. Були учасниками етнофестивалів: «Решетилівська весна» (Решетилівка, Полтавщина), «Свято писанки» (Карлівка, Полтавщина), «Козак фест» (Пятихатки, Дніпропетровщина), «Стара фортеця» (Тростянець, Сумщина), «Український диво грай» (Горішні плавні, Полтавщина), Національні фестивалі гончарства (Опішне, Полтавщина).
З 2013 року Колегіум друкує каталоги кращих робіт з гончарства, рисунку, живопису та композиції за навчальний рік та календарі мистецьких подій року. Підготували до друку каталог робіт учасників Міжнародних молодіжних гончарських фестивалів.
Колегіум мистецтв займається активною виставковою діяльністю. Виставки творчих робіт учнів закладу та майстрів навчально-виробничої гончарної майстерні відбулися у Національному музеї Тараса Шевченка, Національному художньо-краєзнавчому музеї Туркменістану, Полтавському художньому музеї ім.. М. Ярошенка (галерея мистецтв), Літературно-меморіальному музеї ім.. Панаса Мирного, Літературно-меморіальному музеї імені В. Короленка, Літературно-меморіальному музеї імені І. Котляревського, Національному музей заповіднику українського гончарства у Опішному на національних  виставка-конкурсах художньої кераміки «КерамПІК у Опішному», Національній спілці майстрів народного мистецтва України на щорічних виставках-конкурсах «Кращий твір року», також в рамках мистецького проекту «Юні таланти України» твори учнів експонувались на виставках у Вінниці, Сімферополі, Одесі, Львові, Донецьку.
Шкільний художньо-етнографічний музей відродження налічує близько десяти тисяч експонатів. В музей має фондові колекції етнографічних речей, колекція кращих робіт учнів, випускних робіт, робіт корифеїв гончарства Опішні, фестивальних робіт. З 2015 року музейна кімната сучасної російсько-української війни.
З 2013 року по 2018 рік учні отримали перемоги у мистецьких конкурсах: обласного рівня – 61, всеукраїнського рівня – 88, міжнародного рівня – 43.