Пам’яті Матвія Донцова

60
Живопис я не залишу до кінців днів моїх, в ньому – моя любов і відрада…” М.О. Донцов
26 листопада виповнюється 145 років від дня народження українського художника, вчителя, культурного діяча Матвія Олексійовича Донцова (1877-1974). Він належав до покоління полтавських митців, які пройшли через історичні випробування ХХ століття. Прожив майстер 97 років, насичених подіями, боротьбою, коханням та творчістю. Його мистецький доробок налічує півтори тисячі живописних робіт.
Павло Горобець. Портрет художника М. Донцова. Папір, вігулля. 61х41
Павло Горобець. Портрет художника М. Донцова. Папір, вігулля. 61х41
Матвій Донцов народився у повітовому містечку Золотоноша на Полтавщині (тепер Черкаська обл.). Професійну освіту здобув у Київському художньому училищі, у пейзажній майстерні Володимира Карловича Менка (1856-1920), яке закінчив у 1913 році. З початку 1920-х років Матвій Олексійович із дружиною Юлією Іванівною переїхав до Полтави. Подружжя оселилося в будинку по вул. Колонійській, 32 (зараз вул. Сковороди) в кв. №2, про що є свідчення у «Будинковій книзі для прописки громадян…», яка зберігається у Державному архіві Полтавської області.
Юлія Іванівна походила із заможної родини. Після закінчення вищих педагогічних курсів здобула професію фребеліжи (професійний педагог у дошкільному вихованні). У Полтаві працювала в дитячому садочку, брала участь у відкритті дитячих будинків для сиріт та безпритульних. Для Матвія Олексійовича дружина була першою та найвірнішою подругою та порадницею у житті, але інколи й критикувала його роботи.
У 1940 році в Полтаві Матвій Донцов познайомився з Катериною Білокур (1900-1961), яка вперше привезла свої роботи для експонування на виставці. Матвій Олексійович став одним із прихильників її таланту та всіляко сприяв становленню феномена Катерини Білокур для культурного простору України, а надалі і для всього світу. З того часу подружжя Донцових стали близькими друзями для художниці з Богданівка та пристрасними пропагандистами її таланту. «Мої дорогі друзі…» – так зверталась до них у своїх листах Катерина Василівна.
У мистецьких колах Полтави Матвій Олексійович відігравав вагому роль в організації та проведенні обласних і республіканських виставок. Разом з ним експонентами були такі полтавські художники, як Марк Брукман, Леонід Векштейн, Соломон Розембаум, Віктор Магденко, Дмитро Ангельський, Іван Орлов, Павло Горобець, Антон Федоренко.
Полтавські художники. 1928 Сидять (зліва направо) М. Донцов, Г. Цис, А. Федоренко Стоять В. Магденко, М. Бокій
Полтавські художники. 1928 Сидять (зліва направо) М. Донцов, Г. Цис, А. Федоренко Стоять В. Магденко, М. Бокій
У своїй творчості Матвій Донцов віддавав перевагу пейзажу та натюрморту. Його пейзажі вирізняються красою, правдивістю та поетичністю. Художник однаково майстерно передавав як велич панорамного зображення, так і ліричність тихого куточка затишного саду. Для його робіт характерне зображення природи в різні пори року, підкреслене одним локальним кольором, без штучного прикрашання. Натхнення на створення саме таких полотен художник отримував на численних пленерах. «Для цих пейзажів, – відзначав майстер, – я беру мотиви найближчі мені й найхарактерніші для природи України – безкраї лани, ліси, річки та інтимні тихі затоки. Такі річки, як Дніпро, Ворскла, Рось та інші, до яких я щоразу звертаюсь у своїх роботах, і тепер не перестають захоплювати мою уяву. Чудова наша Батьківщина, і моє завдання – передати її красу глибоко, щиро. Без зовнішніх ефектів».
Весняна доріжка. 1961. П.о. 75х105
Весняна доріжка. 1961. П.о. 75х105
Літо. 1960. П.о. 100х120
Іній. 1945. П.о. 69х95
Натюрморти Матвія Олексійовича сповнені свіжістю вологих квітів, фактурністю тканини, фаянсу та ароматом фруктів. Кожен твір має свій колорит та свій настрій.
Великі жоржини. 1960. П.о. 100х120
Великі жоржини. 1960. П.о. 100х120
Лісові квіти. 1945. Картон, олія. 68,5х49,5
Лісові квіти. 1945. Картон, олія. 68,5х49,5
Митець працював і на педагогічній ниві. Більше двадцяти років художник передавав свою майстерність та знання учням, викладаючи рисування та креслення у дитячих будинках, дитячій колонії ім. В.Г. Короленка, школах Полтави, художній студії при Палаці піонерів. Він став першим шкільним вчителем  відомого українського художника Бориса Піаніди (1920-1993). Згодом ці відносини переросли в багаторічну дружбу. Після смерті Матвія Донцова у 1974 році Борис Микитович створив в Ірпіні, у будинку де з 1948 року жив його вчитель музей (на жаль сьогодні музей не існує).
Полотна М.О. Донцова зберігаються у художніх музеях України та приватних колекціях. Багато робіт художником подаровано громадським музеям та школам Полтавщини. Окрім художньої спадщини майстер залишив для нащадків свої вірші та щоденники.
Полтавцям добре знайомі твори митця, особливо ті які знаходяться в Полтаві. Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка популяризує ці твори  на виставках та в різноманітних художній виданнях. У 2017 році до 140-річчя від дня народження Матвія Донцова у великій виставковій залі пройшла виставка «Живопис – моя любов і відрада», на якій були представлені 17 картин художника, які нині належать музею. Зацікавленість глядачів полотнами Матвія Олексійовича Донцова свідчить про вагоме місце його творчості в історії мистецької України.
Вікторія Гуржій