7 квітня 2021 року Полтавська гравіметрична обсерваторія Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України відзначає 95 років від дня свого заснування.
У 1926 році в Полтаві, з ініціативи відомого астронома і геофізика Олександра Яковича Орлова (1880 – 1954), при Українській головній палаті мір та ваг у м. Харкові була створена перша у світі геодинамічна обсерваторія. О.Я. Орлов очолив установу та набрав колектив талановитих фахівців. Вчені проводили геофізичні та астрономічні дослідження, комплексні роботи з вивчення фізичних властивостей Землі. У 30-ті роки в період сталінських репресій, на членів колективу – «ворогів народу», почався наступ, їм було заборонено займатися астрономією. Але на перекір всьому установа продовжувала існувати. Навіть в роки Другої світової війни дослідження не припинялись.
Полтавці дали високу оцінку колективу гравіметричної обсерваторії не тільки за наукові досягнення, а і за збереження культурних цінностей нашого міста. Територія Полтавської гравіметричної обсерваторії – це колишній маєток художника-передвижника Григорія Григоровича Мясоєдова. Завдяки співробітникам на території збережений не тільки фруктовий садок колишнього господаря, а і доглянута могила митця.
Сама будівля також має історичну і культурну цінність. Збудована вона сином художника – Іваном Григоровичем Мясоєдовим (1881-1953) для своєї коханої дружини Мальвіни Верничі. В подальшому в 1919 році власники маєтку змушені були емігрувати до Європи. Будинок в італійському стилі не звичайний за проєктом. Глибокі підвальні приміщення та гарне освітлення першого та другого поверхів давали можливість розташувати чутливе приладдя для вимірювання земних припливів, сили тяжіння Землі, руху полюсів Землі та ін. Науковцям було зручно працювати в будинку.
Проходять роки, змінюються покоління, а обсерваторія продовжує свої дослідження, що дають можливість розвивати астрономічну науку в Україні.
Жителі та гості міста в серпні місяці часто відвідують цю установу, щоб насолодитись таким прекрасним природним явищем, як персеїдний метеоритний дощ. Працівники Полтавської гравіметричної обсерваторії проводять не тільки захоплюючі «екскурсії по зоряному небу», а із задоволенням розповідають про колишніх господарів маєтку – батька та сина Мясоєдових.
Колектив Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка щиро вітає науковців Полтавської гравіметричної обсерваторії Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України з поважною датою, зичить міцного здоров’я, щедрот і прихильності долі, натхненної праці, нових наукових відкриттів!