Конкурс на здобуття щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка

207
Микола Олександрович ЯрошенкоТрохи більше півроку залишилось до головної події мистецького року – відкриття виставки з фондів музею, під час якого відбудеться урочисте вшанування лауреатів міської премії імені Миколи Ярошенка 2019 року.
Микола Олександрович Ярошенко народився 13 грудня 1846 р. у Полтаві, у сім’ї шляхтича, кадрового офіцера кадетського корпусу. Мати – Міщенко Любов Василівна старого українського роду. Ще малим Ярошенко мріяв стати не просто військовим, а генералом. Хлопчик дуже любив малювати, на що звернули увагу його викладачі з прізвищами-антонімами: Зайцев і Волков. Закінчив Микола кадетський корпус у Санкт-Петербурзі (1870) та Михайлівську артилерійську академію. Після випуску упродовж 25 років працював у Петербурзькому Арсеналі (Патронному заводі), піднявшись до генерал-майора. Закоханий у свою військову професію, М. Ярошенко не залишав малювання: паралельно з військовим навчанням відвідував вечірні класи Академії мистецтв і рисувальної школи Товариства заохочення художників. Навчався мистецтву під час студійних подорожей до мистецьких центрів Західної Європи (1880 — 95), Палестини, Єгипту тощо.
У 1875 p. M. Ярошенко дебютував на 4-й пересувній виставці передвижників, а наступного року був прийнятий в члени Товариства і зразу ж обраний до правління. З 1887 p. М. Ярошенко став ідейним керівником Товариства. Першим серед українських живописців він втілив образ робітника, першим змалював образи студентів. М. Ярошенко створив цілу галерею портретів визначних людей культури, серед яких українізований француз М. Ґе, земляки-українці Г. Успенський, В. Короленко.
Ярошенко часто приїздив до України, зокрема, в останні роки життя — на Полтавщину й Чернігівщину. Але туманний Петербург підірвав здоров’я генерал-майора. Хворий на сухоти М. Ярошенко купив будиночок у Кисловодську, де й помер 7 липня 1898 р. від сухот 52 років від роду.
Свою мистецьку спадщину Ярошенка заповів рідному містові. Згідно із заповітом Марії Павлівни, вдови художника, в 1917 p. Полтаві була передана мистецька колекція, до якої входило понад 100 картин і етюдів М. Ярошенка, 23 альбоми з його малюнками, а також чимало творів інших художників-передвижників. Ця колекція стала основою музейної збірки, на базі якої у квітні 1919 p. було відкрито Полтавську картинну галерею.
Засновником щорічної премії імені Миколи Ярошенка є Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка (2009). З 2015 року, з ініціативи міського голови Олександра Мамая, премія стала міською.
Головна ідея премії – пошанування творчості художника-передвижника М.О. Ярошенка; заохочення молоді до вивчення його мистецької спадщини.
Премія присуджується за високі творчі надбання, кращі здобутки, які утверджують гуманістичні й національні ідеали Батьківщини, духовні та культурні цінності українського народу, та є вагомим внеском у розвиток національно-культурного життя Полтави та Полтавщини у наступних номінаціях:
– образотворче мистецтво: живопис, скульптура, графіка;
– громадська діяльність (організація і проведення мистецьких акцій);
– наукові праці та дослідження в області мистецтва;
– сприяння розвитку музею та поповненню колекції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
У кожній номінації присуджується лише одна премія. 
Конкурс триває з 1 січня по 1 листопада. 
Роботи образотворчого мистецтва та наукові праці приймаються, реєструються до 1 листопада 2019 року в Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка за адресою: 36000 м. Полтава, вул. Європейська,5. Полтавський художній музей (галерея мистецтв) імені М.О. Ярошенка (тел. для довідок: 56-35-40, 56-07-31)
Пропозиції про присудження премії вносять державні органи, органи місцевого самоврядування, заклади культури, творчі спілки, національно-культурні та культурно-просвітницькі товариства. Праці, висунуті на здобуття премії, подаються до журі разом із листом-клопотанням організації, що їх висуває. У листі-клопотанні зазначається: прізвище, ім’я та по-батькові авторів, назва чи зміст праці, час її створення, місце публікації чи оприлюднення.
Документи та матеріали:
Копія паспорта та ідентифікаційного коду
Твори образотворчого мистецтва, які засвідчують високий художній рівень виконання, опубліковані наукові розробки та дослідження, інформаційні довідки, фото- , відеоматеріали проведених мистецьких акцій, публікації в ЗМІ.
Твори, подані на конкурс, крім призових, повертаються авторам.
З 1 до 25 листопада відбувається оцінювання конкурсних робіт. Підсумкове обговорення кандидатур, висунутих на здобуття премії, та визначення їх кількості відбувається на останньому засіданні.
У період з  25 листопада по 1 грудня вирішуються організаційні питання щодо нагородження переможців грошовими преміями та дипломами.
Конкурс є відкритим для митців, науковців та меценатів віком від 18 років.
Запропоновані кандидатури та твори номінантів розглядає Журі, яке визначає переможців у кожній номінації шляхом голосування.
Переможцям конкурсу у кожній номінації присуджується персональна грошова премія – 2500 гривень та вручається диплом.
Нагородження приурочується до річниці від дня народження Миколи Ярошенка.
Лауреати премії імені Миколи Ярошенка 2016 року, представники міської влади, директор музею Ольга Курчакова
Лауреати премії імені Миколи Ярошенка 2016 року, представники міської влади, директор музею Ольга Курчакова
Лауреати премії імені Миколи Ярошенка 2017 року. Зліва направо: М. Рожнятовська, А. Тимошенко, С. Козлов, Л. Чередник, секретар міської ради О. Деркач, директор музею О. Курчакова. Фото П. Ломаки
Лауреати премії імені Миколи Ярошенка 2017 року. Зліва направо: М. Рожнятовська, А. Тимошенко, С. Козлов, Л. Чередник, секретар міської ради О. Деркач, директор музею О. Курчакова. Фото П. Ломаки
Лауреати щорічної міської премії імені Миколи Ярошенка 2018 року, директор музею Ольга Курчакова, представники міської влади