Виставка Серафима Чаркіна

252
Виставка живопису Серафима Чаркіна в Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка – довгоочікувана подія, як для музею й мистецьких кіл міста, так і для самого автора. Адже відомий український художник, знаний одесит, чиї численні персональні виставки з успіхом проходили в столиці України та в Одесі, твори якого не раз виставлялися за кордоном – наш земляк. Саме на полтавській землі, в древніх, мальовничих Лубнах зростав і міцнів його самобутній талант. Лубенчани добре знають творчість Серафима Чаркіна, і ось, нарешті, митець репрезентує свій доробок у Полтаві.
Ця виставка планувалася досить давно, роками відтерміновувалася з різних причин, але автор ніколи не відмовлявся від ідеї її проведення. Окремі твори Серафима Чаркіна демонструвалися у цій залі. Митець брав участь у всеукраїнській виставці «Невловний птах», присвяченій 300-річчю від дня народження Г.С. Сковороди. Тому можна стверджувати, що полтавський глядач вже підготовлений до зустрічі з роботами художника.
Заздалегідь до відкриття персональної виставки в Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка, Серафим Чаркін зробив цінний внесок до музейної колекції живопису, передавши на постійне зберігання три власні твори: «Сон Посейдона»(2004), «Прибулець» (2005), «Земне. Небесне. М.В. Гоголь» (2019-2020).
Серафим Серафимович Чаркін – живописець і графік, член НСХУ (1988), заслужений художник України (2017). Народився 17 лютого 1945 р. у м. Суми. Згодом родина переїхала в Лубни, де батько обійняв посаду головного інженера Лубенського хіміко-фармацевтичного заводу (тепер ОАО «Лубнифарм»). У 1969-1973 рр. навчався у Ленінградському художньому училищі імені В.О. Сєрова (тепер Санкт-Петербурзьке художнє училище ім. М.К. Реріха) на живописно-реставраційному відділенні, малюнок і композицію в якому викладав виходець з України М.А. Гольдін (бл.1917-2013). Закінчивши училище, оселився в Одесі. Понад 20 років поспіль, протягом 1974-1995 рр. працював старшим художником–реставратором Одеського художнього музею. У кінці 1970-х рр. розпочав активну виставкову діяльність, яка не припиняється до сьогодні.
На персональній виставці живопису в Полтаві представив 60 творів. До експозиції також увійшли й ті роботи, що були раніше подаровані музею.
Виконані переважно за останні два десятиріччя, ці 63 картини дають досить значний зріз доробку митця, що дозволяє створити цілісне уявлення про всю його творчість.
Живопис Серафима Чаркіна, в чому сповна переконує новостворена експозиція, вирізняється яскравою своєрідністю. Твори митця – це вражаюча гра кольору і форми. Тяжіючи до монументальності, художник вирішує свої масштабні композиції за рахунок кольору, яким володіє досконало, проте невтомно продовжує експериментувати, сміливо й вільно поєднуючи складні кольори. Колорит для Чаркіна – це спосіб виявлення власних почуттів, свого ставлення до всього, що відбувається довкола й стає предметом створюваних ним художніх образів. Це немов емоційний вибух, який робить полотна митця незабутніми, впізнаваними, надає їм потужного енергетичного звучання.
Експресія, експресіонізм, найперше, що спадає на думку при пошукові аналогічних чаркінським живописних прийомів. Можна довго порівнювати його твори з полотнами великих попередників, шукати схожість і джерела натхнення. Безумовно,що предтечами слід вважати всіх художників світу, хто до самозабуття захоплювався кольоровими мазками пензля. Серед них, звичайно, цілий ряд французьких постімпресіоністів – Вінсент ван Гог, Поль Гоген, Поль Сезанн, які дали поштовх експресіоністам у Німеччині і Франції та ін. країнах Європи, зокрема, таким як Еміль Нольде і Жорж Руо, а також фовісти і кубістиАнрі Матісс, Андре Дерен, Жорж Брак і ранній Пабло Пікассо… Проте, без сумніву, вони лише надихали Серафима Чаркіна на вироблення свого індивідуального почерку, за допомогою якого він складає оду неперевершеним барвам природи й радості життя.
У його творчості присутні класика й сучасність, динаміка й ритм композиції, пластичність об’ємів та характерний чіткий рисунок.Чаркін не віддає перевагу якомусь одному жанру. На виставці представлені портрет, натюрморт, пейзаж, ню, сюжетний та абстрактний живопис. Усі твори перекликаються стилістично, хоча за змістом вони дуже різні. Художника хвилюють, як вічні сюжети – «Падіння Ікара», «День Версавії», «Викрадення Європи», так і роздуми над історією людства – «Після Ватерлоо», «Скіф», «Воїн монгол». Однією з улюблених у творчості митця є тема яскравих вражень від літніх днів і ночей Одеси. Без перебільшення, можна сказати, що Одеса займає виняткове місце в душі художника, а колорит її спекотних вулиць є домінуючим у доробку. Створені ним портрети мають виразне емоційне забарвлення, жіночі образи сповнені ліризму й чуттєвості, а натюрморти – хвилюючої щирості.
Характерною ознакою творчості Серафима Чаркіна є й притаманний їй особливий музичний лад. Окрім того, що художник досить часто зображає музикантів, твори цієї тематики є й на виставці в Полтаві, – «Бульвар. Чоловік з гітарою», «Оркестр біля моря», «Юрій-музикант», він сам виступає в них і композитором, і музикантом-віртуозом. Це під його колористичний акомпанемент лунає мелодія живопису.
Твори Серафима Чаркіна зберігаються у Національному музеї «Київська картинна галерея», Одеському художньому музеї, Музеї сучасного мистецтва Одеси, Полтавському художньому музеї (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка, у приватних колекціях в Україні та за кордоном, затребувані на світових ринках сучасного мистецтва.
Світлана Бочарова
Відкриття виставки відбудеться 16 серпня о 16-тій годині