Виставка флоромозаїчних панно Ольги Літус: меж людської фантазії не існує

145

 

9 березня 2018 року у малій виставковій залі музею відкрито персональну, вже 24-ту за ліком, виставку флоромозаїчних об’ємних панно Ольги Літус «Зацвіла в долині червона калина…»
Ольга Літус – заслужений майстер народної творчості України, автор оригінальної техніки – винаходу, аналога якому не існує в Україні. У патенті, виданому Ользі Літус  Державною службою інтелектуальної власності України, в описі винаходу зазначено, що для створення «об’ємних елементів мозаїки використовуються натуральні кісточки та їхні половинки плодово-ягідних дерев, які встановлюються під кутом 30–45 градусів, а кісточки винограду — під кутом 90 градусів до площини основи панно зі збереженням фізико-механічних властивостей елементів та їх натурального природного кольору і створення необхідного об’єму флора-мозаїчного панно елементами, що виступають».
Фото О. Стенько
Фото О. Стенько
Основою кожної творчої роботи Ольги Літус стають кісточки плодів айви, абрикоса, аличі, вишні, калини, винограду тощо. Вона використовує також насіння проса, гречки, огірків, динь, кавунів. Віднедавна почала добирати ще й кісточки фруктів реліктової рослини гінко білоби. Цей матеріал майстриня бере у Полтавській аграрній академії, де росте 35 таких дерев. Колекція творів Ольги Літус, виконаних з насіння гінкго білоби увійшла навіть до Книги рекордів України за 2016 рік. Взагалі в експонованих роботах використано 14 видів рослин, вирощених в Україні.
Майстриня присвятила свою виставку 204-тій річниці від дня народження Т.Г. Шевченка. Саме тому в експозиції представлено чимало панно – ілюстрацій до поетичних творів Великого Кобзаря: «Слава України», «Зацвіла в долині / Червона калина…», «Сичі в гаю перекликались», «Ще треті півні не співали», «Кричать сови, спить діброва» та інших.
Створенням панно з кісточок і насіння Ольга Літус займається вже понад 15 років. Ескізи до них розробляє сама. Технологія підготовки кісточок до такого стану, коли вони виявляються придатними, аби стати одними із сотень, а іноді й тисяч елементів дивного об’ємного панно, доволі копітка. Якщо, приміром, поверхню насіння дині, кавуна або огірка природа вже сама відшліфувала, то з кісточками абрикос, вишень, сливи доводиться багато працювати. Художниця їх терпляче шліфує за допомогою різних інструментів або каменів і вже потім покриває лаком та фарбами. Для створення своїх композицій використовує переважно насичені, яскраві фарби — акрилові чи масляні. На думку Ольги Літус, вони додають оптимізму, поліпшують настрій і вдало передають задумку автора. Іноді окремі кісточки вона не фарбує взагалі, а використовує їхній природний колір. Як, зокрема, кісточки обліпихи. Вони органічно вплітаються у кольорову гаму картин.
Ольга Літус – учасниця багатьох всеукраїнських і міжнародних виставок.